Ендоскопія – це узагальнена назва діагностично-лікувальних маніпуляцій, які виконують під час обстеження внутрішніх органів людини за допомогою спеціального обладнання – ендоскопа. Обстеження виконують під місцевою або загальною анестезією (за бажанням пацієнта). Ендоскопія дає змогу діагностувати більшість захворювань та патологічних станів шлунково-кишкового тракту, трахеобронхіального дерева і органів, які мають порожнини (матка, сечовий міхур), а також виконувати на цих органах лікувальні маніпуляції та операції.
![]() |
![]() |
Звичайне ендоскопічне дослідження з інсталяцією розчину метиленово синього. |
Ендоскопічне дослідження зі збільшенням після інстиляції розчину метиленового синього. |
![]() |
![]() |
|
А | В |
Ендоскопічне обстеження, яке дає змогу детально оглянути і вивчити верхню частину шлунково-кишкового тракту: стравохід, шлунок, дванадцятипалу кишку.
Як відбувається обстеження
За 3–5 хв. до початку обстеження горло зрошують 10 % розчином лідокаїну. Пацієнта вкладають на спеціальну кушетку на лівий бік, медична сестра контролює положення пацієнта і стежить за його станом. Лікар вводить апарат через ротову порожнину. Обстеження відбувається протягом 5–7 хв.
Покази до проведення
Діагностичну езофагогастродуоденоскопію найчастіше виконують при:
Підготовка до обстеження
Перед обстеженням не можна вживати їжу і рідину мінімум за 6 годин до початку обстеження (у невідкладних випадках за 3–4 години, або необхідно зробити промивання шлунка). Найкраще проводити обстеження натще.
Ендоскопічне обстеження нижнього відрізку шлунково-кишкового тракту: огляд порожнини прямої та товстої кишок.
Як відбувається обстеження
Напередодні обстеження пацієнт готує кишківник до огляду за допомогою спеціальних препаратів. Обстеження проводиться при створенні потрібного медикаментозного фону або під загальним знечуленням. Перед початком обстеження пацієнту вимірюють частоту пульсу, рівень артеріального тиску, вводять катетер у периферійну вену. Пацієнт переодягається у спеціальний одноразовий одяг (шорти, халат, бахіли), лягає на спеціальну кушетку на лівий бік. Щоб створити сприятливий для обстеження фон внутрішньовенно вводять відповідні медикаменти (спазмолітик + знеболювальне). При загальному знечуленні обстеження починають після того, як пацієнт засне. Ендоскоп, змазаний гелем з лідокаїном, вводять у пряму кишку через задній прохід. Завдяки сучасним тоненьким апаратам обстеження викликає мінімум дискомфорту та виключає травми й пошкодження.
Покази до проведення
Діагностичну колоноскопію найчастіше виконують:
Підготовка до обстеження
За 2–3 доби до проведення процедури необхідно виключити з раціону: свіжі фрукти (малину, смородину, виноград, ківі – у будь-якому вигляді), зелень, ягоди, гриби, квасолю, горох, чорний хліб, насіння, горіхи, газовані напої, молоко, м’ясо, рибу в соусі, ковбасу. Не вживати активоване вугілля та препарати із вмістом заліза. Можна вживати: фільтрований м’ясний бульйон, відварені м’ясо, рибу, філе птиці, сир, білий хліб (сухарі або вчорашній), домашнє печиво без волокон, чай, каву, негазовані напої, кисіль, фруктові освітлені соки без м’якоті (крім соків червоного та фіолетового кольорів).
У день перед обстеженням не вживати тверду їжу. Можна тільки рідину, напої.
Двохетапна підготовка будь яким із наведених нижче препаратів завжди є якіснішою і легшою для пацієнта.
Препарати для підготовки до колоноскопії
Рекомендації після проведення колоноскопії
Споживати їжу можна не швидше ніж через 2 год. після процедури. Їсти треба невеликими порціями (200–300 г). Рекомендовано вживати варені, запечені або тушковані продукти. Обмежити вживання сирої їжі (термічно не обробленої).
Додатково рекомендовано:
Підготовка упродовж кількох днів (3-4дні): лактулоза до 40-60 мл на добу, сольові проносні.
При вираженій атонії кишки у людей похилого віку - додаткове застосування клізми Нормакол або Фліт-реді-ту-юс в день обстеження.
Спазмолітики (діцетел або дуспаталін) по 1 т. 2-3 рази в день, 3-5 днів перед обстеженням.
Ендоскопічне обстеження, яке дозволяє оглянути та оцінити слизову носо-, ротоглотки, трахеї, бронхіального дерева, виконати діагностичні чи лікувальні маніпуляції на бронхах за допомогою ендоскопа.
Як відбувається обстеження
Безпосередньо перед проведенням обстеження лікар проводить місцеву анестезію, обробляючи препаратом слизову оболонку носової порожнини та ротоглотки. Після цього лікар вводить ендоскоп у дихальні шляхи, поступово оглядаючи нижні відідли трахебронхіального дерева. Оскільки діаметр ендоскопа набагато менший за просвіт трахеї та бронхів, не потрібно боятися, що Ви задихнетеся: під час обстеження дихання не порушується.
Покази до проведення:
Підготовка до обстеження
Перед обстеженням не можна вживати їжу як мінімум за 6 годин до його початку. Необхідно мати ЕКГ і дослідження функції зовнішнього дихання.
Бронхоальвеолярний лаваж
Промивання трахеобронхіального дерева стерильним розчином із забором використаної рідини на дослідження клітин, які в ній присутні, або бактеріальний посів для визначення збудника захворювання і чутливості до антибіотиків (антибіотикограма).
Однин із найсучасніших методів діагностики захворювань тонкої кишки, який дозволяє обстежити зміни слизової тонкої кишки, що до цього було неможливим.
Як відбувається обстеження
Перед запланованим обстеженням пацієнт проходить безкоштовну консультацію лікаря ендоскопі ста для визначення показів і пояснення особливостей підготовки та проведення обстеження. Підготовка триває 2–3 дні. Пацієнт ковтає одноразову стерильну відеокапсулу, після чого ця капсула переміщується природнім шляхом по шлунково-кишковому тракту. Капсула має розмір великої вітамінки (11мм х 24мм). Всередині є відеокамера з чутливим сенсором, а також вмонтованим джерелом світла. Під час проходження у шлунково-кишковому тракті капсула робить близько 60 тисяч високоякісних знімків, які автоматично надсилаються на записувальний пристрій в жилеті, одягненому на пацієнта. По закінченні дослідження відеокапсула виходить з організму природнім шляхом, а відеоінформацію з пристрою для запису зображення переносять на комп’ютер. За допомогою спеціальної програми лікарі переглядають зображення, оцінюють отриману відеоінформацію та роблять діагностичний висновок.
Покази до проведення:
Підготовка до обстеження
Протягом 2 днів перед проведенням обстеження пацієнт має дотримуватися дієти (вода, бульйон, чай, соки, мед). З обіду у переддень обстеження рекомендовано вживати тільки прозору рідину. У день обстеження слід утриматись від їжі та рідини до ковтання капсули.
Рекомендовано утримуватись від куріння протягом 24 годин до початку обстеження.
Щоб очистити кишківник, за два дні до обстеження пацієнт має випити 1 л поліетиленгліколю (1 пакетик Фортрансу), а напередодні обстеження ввечері – ще 4 літри поліетиленгліколю (4 пакетики Фортрансу)
Приймати розчин Фортрансу необхідно з 16:00, не раніше ніж через 2 години після їжі:
За 30 хв. до ковтання відеокапсули пацієнт має випити 50мл розчину піногасника (еспумізану).
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Клінічний випадок. Пацієнт з хронічним абдомінальним болем. Виявлено множинні точкові ерозії
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Пацієнтка з хронічним абдомінальним болем. Виявлені множинні ерозії ділянки вогнищевої ішемії.
![]() |
![]() |
![]() |
Хворий 52 роки, діагноз при скеруванні - шлунково-кишкова кровотеча. Хронічна анемія. Діагноз після обстеження - хвороба Крона тонкої кишки.
Ендоскопічна, ультразвукова діагностика захворювань шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, жовчевих протоків і печінки.
Як відбувається обстеження
Дослідження проводиться під загальним внутрішньовенним знечуленням, як езофагогастродуоденоскопія, за допомогою відеоендоскопа, на кінці якого розташований радіально скануючий ультразвуковий датчик. Використання у приладі високих частот ультразвуку забезпечує високу якість зображення, недосяжну при звичайному ультразвуковому обстеженні. Окрім цього, метод не має променевого навантаження і дозволяє оцінити стінки порожнистих органів (стравохід, шлунок, кишківник) в місці ураження.
Покази до проведення:
Підготовка до обстеження
Не можна вживати їжу як мінімум за 6 годин до початку обстеження.
Найбільш інформативний метод діагностики морфологічних змін жовчевих та панкреатичних проток.
Як відбувається обстеження
Обстеження проводять під загальним внутрішньовенним знечуленням (подібно до езофагогастродуоденоскопії) за допомогою дуоденоскопа. Виконують ендоскопічну катетеризацію великого дуоденального сосочка і в просвіт загальної жовчевої протоки вводять рентгенконтрастний препарат.Роблять рентгензнімок жовчевих шляхів.
Покази до проведення:
Підготовка до обстеження
Перед проведенням ЕРХГ необхідно провести езофагогастродуоденоскопію, УЗД органів черевної порожнини, аналіз крові на білірубін, трансамінази, амілазу. Обстеження виконують натще.
Наявність дитячого гастроскопа і колоноскопа дає змогу виконувати діагностичні та лікувальні ендоскопії шлунково-кишкового тракту в дітей від народження. Обстеження дітей у віці від 0 до 8–10 років проводять під загальним внутрішньовенним знечуленням; дітей старшого віку, які адекватно реагують на маніпуляції, можна обстежувати під місцевим знечуленням.
Езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія) проводиться натще.
Підготовка до колоноскопії
Діти віком до 2 років: очисна клізма гіпертонічним розчином (100 мл) ввечері напередодні обстеження і вранці в день обстеження (на 200 мл води – 5г (1 чайна ложка солі)).
Діти від 2 до 3 років:
За день до обстеження:
У день обстеження: мікроклізма пейдолакс вранці.
Діти 3–15 років:
За день до обстеження:
У день обстеження: нормакол (60 мл) – клізма вранці.
Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000
або (095)295-4-000