Для запису на прийом надішліть заявку

0

Калькулятор Очистити
Калькулятор порожній

Додати послуги можна в розділі ціни на послуги

Перейти до цін

Доступно про МРТ і КТ

Доступно про МРТ і КТ

Поява КТ (комп’ютерної томографії) і МРТ (магнітно-резонансної томографії) швидко здобули всесвітнє визнання. Попри те, що принцип роботи обох методів ідентичний, різниця таки існує – у кожного з них своє завдання.

Г’ю Лорі – відомий британський актор, який зіграв роль доктора Хауса в однойменному серіалі. З його уст неодноразово лунали абревіатури КТ і МРТ. Фактично від нього більшість українців і дізналися, що в медицині існують такі види обстеження. Але як вони працюють відомо далеко не усім пацієнтам. І чи справді сучасні технології огляду дають відповіді на всі запитання? Щоб подолати прірву між відвідувачем і лікарем, у цій статті ми відповімо на найпопулярніші запитання та про сутність методів в цілому.

Поява рентгену стала справжньою революцією у сфері медичної діагностики. Інформація про стан внутрішніх органів дала змогу лікарям точніше визначати діагноз. Однак рентген не в змозі відповісти на всі питання. Результатом огляду є двовимірне зображення, через що силуети певних органів можуть «накладатися» на з інші. Зокрема, через особливість обстеження, на рентгенограмі неможливо побачити диски, кили. Тому наступним етапом у медичній діагностиці стала поява КТ (комп’ютерної томографії) і МРТ (магнітно-резонансної томографії), що швидко здобули всесвітнє визнання. Попри те, що принцип роботи обох методів ідентичний, різниця таки існує – у кожного з них своє завдання.

KbRHnynOn8b-1OStxP30zFPPZcCjfFz_

Комп’ютерна томографія (КТ) – це обстеження, яке проводиться за допомогою рентгенівських променів. Але, на відміну від рентгенапарата, під час виконання КТ зображення є об’ємним. Цього вдається досягти завдяки руху рентгентрубки навколо пацієнта. Здійснюючи оберт, машина виконує серію знімків під різним кутом. Водночас стіл, на якому перебуває пацієнт, здійснює поступовий рух через сканер. Усі результати передаються на комп’ютер. Так, миттєво, з пошарових фото формується тривимірне зображення. Кожен шар – це окремий «зріз». Це дозволяє лікареві переглядати органи в різних площинах.

Візьмемо, для прикладу, шоколадний батончик (мал. 1). Так, як ми бачимо його на прилавку магазину, рентгенолог бачить неозброєним оком пацієнта перед процедурою (1). Рентген дозволяє лікареві побачити більше (2), але точнішу інформації він отримує після огляду на КТ (3)/(4).

Мал. 1. Порівняльне зображення «зрізів» людини та шоколадного батончика

Для певних систем організму існують додаткові функції КТ. До прикладу, для повного огляду висхідної аорти необхідно ввести контрастну речовину. Це допоможе побачити на чорно-білому зображенні межі внутрішньої стінки судини та її структуру. Проте для дослідження шлунка така контрастна речовина не підійде. У кожної системи організму є своя рідина для повноцінного огляду. Попри це, перед введенням будь якої з них, необхідно перевірити, чи немає у пацієнта алергії та інших протипоказань.

За потреби лікар може призначити кілька ділянок для сканування. Це необхідно для повного контролю та спостережень за станом суміжних органів та систем.

OYbk-Pf9Ld3xJ42w81GWcTdGlzwFzkC0

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) побудована за тим же ж принципом утворення зображення. Головна відмінність від КТ полягає у природі хвиль. На МРТ вони електромагнітні, тобто безпечні для людини. Під їхньою дією різні ділянки тканин (різної щільності) дають різну «сигнальну відповідь», що фіксується на матриці. Відповідно, сигнали обробляються і моделюються в зображення.

Спеціальної підготовки до процедури не потрібно, за винятком обстеження малого тазу. Усі необхідні вказівки пацієнт отримує безпосередньо від лікаря перед початком обстеження. Утім, слід пам’ятати, що напередодні томографії (за 4 год.) необхідно утриматися від вживання твердої їжі.

Усі металеві предмети треба зняти, перш ніж заходити в процедурну. Вони можуть погіршити якість зображення і вплинути на роботу сканера. Трапляються випадки, коли пацієнт відчуває підвищення температури та дискомфорт, пов’язаний з обмеженням простору у сканері. Проте варто пам’ятати: за процесом обстеження постійно стежить спеціаліст.

Що ефективніше: КТ чи МРТ?

Якщо говорити про відмінність КТ від МРТ в декількох словах, то на МРТ досліджують м’які тканини, головний та спинний мозок, суглоби. У той же час КТ використовують, здебільшого, для обстеження органів грудної клітки, кісток, черевної порожнини та кровоносних судин.

КТ-діагностика: плюси та мінуси.

Переваги методу:

– Можливість виводити чіткі знімки всіх кісток, м’яких тканин і легень.

– Швидкість сканування та обробки інформації.

– Широко застосовують для діагностики внутрішніх органів, виявлення пухлин і внутрішніх кровотеч.

– Дає змогу виконувати процедуру за наявності металевих та електричних пристроїв у тілі пацієнта.

Недоліки:

– У процедурі використовується рентгенівське випромінювання.

– Дає інформацію лише про анатомічну будову, але не про функції.

– Процедура протипоказана дітям та вагітним.

– Не можна застосовувати часто.

МРТ-діагностика:

Переваги методу:

– Найбільш точна діагностика змін в головному та спинному мозку, спинномозкових гриж і пухлин.

– Безпечний для вагітних і дітей.

– Можливість частого використання.

Недоліки:

– Низький рівень діагностики сечового та жовчного міхурів, легень.

– Заборона виконання методу в разі наявності в тілі пацієнта металевих частин.

– Тривалість обстеження, під час якого треба нерухомо лежати.

Спеціалісти радіологічного відділення

Попередній запис за телефонами:(067)295-4-000 або (095)295-4-000

Для запису на прийом надішліть заявку